Гастрономија - категорија

бабушка повеќе

мн. бабушки
Вид збор: Именка, женски род
бабура
Англиски: bell pepper Албански: spec dollmë

бадем повеќе

мн. бадеми
Вид збор: Именка, машки род
Плод од бадемово дрво.
Англиски: almond

бадемка повеќе

мн. бадемки
Вид збор: Именка, женски род
Bид диња чие јадро (со семето) лесно се одвојува.
Англиски: melon Албански: bakërkë, lloj pjepëri

бакалар повеќе

мн. бакалари
Вид збор: Именка, машки род
Вид риба од северните мориња.
Англиски: mackerel

бакла повеќе

мн. бакли
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Градинарско растение со бели цветови и плод од зрна покрупни од грав.
Латински: Vicia faba Англиски: fava bean Турски: bakla Албански: bishtajë, fasule

баклава повеќе

мн. баклави
Вид збор: Именка, женски род
Ориентална пита од тенки кори со мелени ореви, по печењето прелиена со шербет.
Англиски: baklava Турски: baklava Албански: bakllavë

баклавар повеќе

мн. баклавари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што прави и продава баклава.
Турски: baklavacı Албански: bakllavabërës
Љубител на баклава.
Албански: bakllavaadhurues

бакрдан повеќе

мн
Вид збор: Именка, машки род
Јадење направено од пченкарно брашно.
Англиски: polenta Турски: bakırdan Албански: bakërdan, kaçamak

баник повеќе

мн. баници
Вид збор: Именка, машки род
Вид сукано тесто, обично со сирење или без фил во корите, колпите.

баница повеќе

мн. баници
Вид збор: Именка, женски род
Bид сукано тесто.
Англиски: pie Албански: pitë

бар повеќе

мн. барови
Вид збор: Именка, машки род
Ноќен локал со музика и забавна програма.
Англиски: bar Албански: bar
Бифе, мал локал во кој се служат пијалаци, најчесто стоејќи.
Англиски: bar Албански: bar

бари повеќе

барат
Вид збор: Глагол, несвршен
Вари малку, до извесен степен.
Англиски: cook Албански: ziej
(се бари) Се вари до извесен степен.
Англиски: cook Албански: ziej

бармен повеќе

мн. бармени
Вид збор: Именка, машки род
Сопственик или раководител на бар.
Англиски: barman Албански: banakjer, barmen
Келнер во бар.
Англиски: barman Албански: banakjer, barmen

барменка повеќе

Види и: бармен (м.)
мн. барменки
Вид збор: Именка, женски род
жена бармен

батак повеќе

мн. батаци
Вид збор: Именка, машки род
копан
Англиски: leg Албански: këmbëz, kofshë

безмесен повеќе

безмесниот
Вид збор: Придавка
Што е без месо, што не содржи месо.
Англиски: meatless

белвица повеќе

мн. белвици
Вид збор: Именка, женски род
Вид ситна слатководна риба со бели, седефести крлушки; ендемски вид локализиран во Охридско Езеро.
Латински: Salmothymus ohridanus Англиски: belvica Албански: belushkë

белка повеќе

мн. белки
Вид збор: Именка, женски род
Проѕирна течна материја околу жолчката во јајцето.
Англиски: egg white Албански: e bardha e vesë

белтак повеќе

Види и: белка (ж.)
мн. белтаци
Вид збор: Именка, машки род
белка
Англиски: egg white Албански: e bardha e ves

бессолен повеќе

бессолни
Вид збор: Придавка
Што е без сол.
Англиски: unsalted Албански: i pakripur

бессочен повеќе

бессочниот
Вид збор: Придавка
Што е без сок, што нема доволно сок.
Англиски: juiceless Албански: i palëngë

биеница повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
маштеница
Англиски: buttermilk Албански: dhalltë

бира повеќе

мн. бири
Вид збор: Именка, женски род
пиво
Англиски: beer Албански: birrë

бисквит повеќе

мн. бисквити
Вид збор: Именка, машки род
Тенки, тврди колачи од брашно, шеќер и јајца.
Англиски: biscuit Албански: biskuit

бистро повеќе

мн. бистроа
Вид збор: Именка, среден род
Мал ресторан за брза храна, експрес-ресторан.
Англиски: bistro Француски: bistrot Албански: bistro

бифе повеќе

мн. бифеа
Вид збор: Именка, среден род
Мала гостилница или просторија во која се пие, најчесто стоејќи.
Англиски: buffet Француски: buffet Албански: byfe

бифеџија повеќе

мн. бифеџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што држи бифе.
Англиски: innkeeper Албански: byfexhi

бифеџика повеќе

Види и: бифеџија (м.)
мн. бифеџики
Вид збор: Именка, женски род
Жена што држи бифе.
Англиски: innkeeper Албански: byfexhike

бифтек повеќе

мн. бифтеци
Вид збор: Именка, машки род
Парче товедско месо од задниот дел на грбот, покрај 'рбетот.
Англиски: beefsteak Албански: biftek

благ повеќе

благи
Вид збор: Придавка
Што е со сладок вкус.
Англиски: sweet Албански: i ëmbël

благо повеќе

мн. блага
Вид збор: Именка, среден род
(едн.) Слатко, густо сварено овошје со многу шеќер.
Англиски: sweet Албански: ëmbël
Општ назив за секое јадење приготвено со шеќер.
Англиски: dessert Албански: ëmbëlsirë

блажи повеќе

блажат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се заслади; изеде нешто благо, слатки.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj

блантав повеќе

блантавиот
Вид збор: Придавка
блуткав
Англиски: tasteless Албански: i pashijshëm

блуткав повеќе

блуткавиот
Вид збор: Придавка
Храна, пијалак без одреден вкус.
Англиски: tasteless

бљуд повеќе

мн. бљуди
Вид збор: Именка, машки род
Тркалезна штица на која се меси или се јаде.
Албански: tryezë

бљудо повеќе

мн. бљуда
Вид збор: Именка, среден род
чинија
Англиски: plate

боб повеќе

мн. бобови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) бакла, грав
Латински: faba Англиски: bean Албански: bathë, groshë, fasule

боза повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ориентален, безалкохолен, матен пијалак од квасец и пченкарно брашно.
Турски: boza Албански: bozë

бозаџија повеќе

мн. бозаџии
Вид збор: Именка, машки род
Произведувач и продавач на боза.
Турски: bozacı Албански: bozaxhi

бозаџилница повеќе

мн. бозаџилници
Вид збор: Именка, женски род
Работилница и слаткарница во која се прави, односно се продава боза.
Турски: bozaci

бонбон повеќе

мн. бонбони
Вид збор: Именка, машки род
Ситен сладок производ од стопен ароматизиран шеќер или од чоколада и др.
Англиски: candy Француски: bonbon Албански: bonbon, sheqerkë

бонбона повеќе

Види и: бонбон (м.)
мн. бонбони
Вид збор: Именка, женски род
Сладок производ од шеќер или од чоколада.
Англиски: candy Француски: bonbon Албански: bonbon, sheqerkë

боравалка повеќе

мн. боравалки
Вид збор: Именка, женски род
Лажица за мешање при готвење, обично дрвена.
Англиски: stirring spoon Албански: lugë përziese

борави повеќе

борават
Вид збор: Глагол, несвршен
Меша, обично храна при приготвување.
Англиски: stir Албански: përziej

боранија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Јадење приготвено со боранија.
Албански: boranie

боровинка повеќе

мн. боровинки
Вид збор: Именка, женски род
Сок од тоа овошје.
Албански: boronicë

боршч повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Руско национално јадење, супа од зелка со месо, цвекло и квас.
Англиски: borsch

брашнен повеќе

брашнениот
Вид збор: Придавка
Што е од брашно.
Што е наменет за брашно.

брбешка повеќе

брбешкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Валка колачи, обложува во мелени ореви, кокос, шеќер во прави сл.
Англиски: roll Албански: rrotull

бренди повеќе

мн. брендија
Вид збор: Именка, среден род
Вид ракија, жесток пијалак.
Англиски: brandy Албански: brendi, raki

бркалка повеќе

мн. бркалки
Вид збор: Именка, женски род
Лажица со која се меша, се брка тоа што се готви.
Англиски: stirring spoon Албански: lugë përziese

брлив повеќе

брливи
Вид збор: Придавка
Слаба, мека ракија или вино.
Албански: raki e butë

брокола повеќе

мн. броколи
Вид збор: Именка, женски род
Зеленчук сличен на карфиол.
Латински: Brassica oleracea Англиски: broccoli Албански: brokoli

брусница повеќе

мн. брусници
Вид збор: Именка, женски род
Црвена боровинка, плод.
Англиски: cranberry Албански: boronicë e kuqe

бубрежник повеќе

бубрежникот
Вид збор: Именка, машки род
пафлак
Англиски: spareribs Албански: haje me veshkë

буковец повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид зачин од истолчени суви пиперки, пченкарно брашно и други додатоци.

булјон повеќе

мн. булјони
Вид збор: Именка, машки род
Супа од месо (обично говедско) или од зеленчук во која непосредно пред служењето се разматува јајце.
Латински: bouillon Англиски: consommé Албански: bujon, supë

бунгур повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
дробена пченица
Англиски: couscous Турски: bulgur Албански: bungur, kus-kus
јадење од дробена пченица
Англиски: couscous Албански: bungur, kus-kus

бургундец повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Црвено вино од Бургундија.
Англиски: burgundy

бурек повеќе

мн. буреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид ориентална пита.
Англиски: pie Турски: börek Албански: byrek

бурекчија повеќе

мн. бурекчии
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прави бурек.

бурекчилница повеќе

мн. бурекчилници
Вид збор: Именка, женски род
Дуќан каде што се продава бурек.

бут повеќе

мн. бутови
Вид збор: Именка, машки род
Задна нога на животно од коленото до трупот; јадење од овој дел на животното.
Англиски: leg

бучкуруш повеќе

мн. бучкуруши
Вид збор: Именка, машки род
Јадење подготвено од несоодветни состојки.
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - њ - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш