а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шарка

мн. шарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7107
1. Некаков цртеж од повеќе бои, зарешка, украс на нешто.
Англиски: decoration, pattern Албански: dekoracion
Употреба: Ликовна уметност
2. Шарена овца или коза.
Албански: ngjyra ngjyra
Употреба: Земјоделство
3. Желевце што ја држи вратата за касата и сл.
Англиски: hinge Албански: çivi
Употреба: Технологија
4. осип, сипаници
Латински: morbilli Англиски: measles Албански: fruth
Употреба: Медицина
5. вид отровна змија
Латински: Vipera berus Англиски: viper, adder Албански: gjarpër
Употреба: Зоологија
6. болест кај растенијата
Употреба: Ботаника
Примери:
Пламеницата и шарката се најопасните болести кај сливата.