Медицина - категорија

чепче повеќе

Види и: чеп (м.)
мн. чепчиња
Вид збор: Именка, среден род
чеп
Англиски: suppository

четче повеќе

Види и: четка (ж.)
мн. четчиња
Вид збор: Именка, среден род
Четче за заби.
Англиски: toothbrush Албански: furçë dhëmbësh

чир повеќе

мн. чирови
Вид збор: Именка, машки род
Оток на ткивото со рана или полн со гној.
Латински: ulcus Англиски: ulcer

чирав повеќе

чирави
Вид збор: Придавка
Што има чирови.

чирче повеќе

Види и: чир (м.)
мн. чирчиња
Вид збор: Именка, среден род
чир
Англиски: abscess

чкунка повеќе

мн. чкунки
Вид збор: Именка, женски род
Остаток од откината рака или нога.
Англиски: stump

чувствителен повеќе

чувствителни
Вид збор: Придавка
Осетлив - за органи и делови на телото.
Англиски: sensitive Албански: i ndieshëm, delikat

чувство повеќе

мн. чувства
Вид збор: Именка, среден род
емоција
Англиски: emotion Албански: ndjenjë
Примери:
Благородни чувства.

чука повеќе

чукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За срце, крвни садови и сл.
Англиски: beat
Скопува животно.
Англиски: sterilize

чума повеќе

мн. чуми
Вид збор: Именка, женски род
(само едн.) Тешка заразна болест.
Англиски: plague

чумав повеќе

чумава
Вид збор: Придавка
Кој е болен од чума.
Англиски: pestilent

чумавост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
чумав
Англиски: pestilence

чумен повеќе

чумна
Вид збор: Придавка
Што се однесува на чума.

чумоса повеќе

чумосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Разболи од чума.
Албански: sëmuhem prej murtajës
(се чумоса) Се разболи од чума.
Албански: sëmuhem prej murtajës
а - б - в - г - д - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - у - ф - х - ц - ч - џ - ш