лешник

мн. лешници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12573
1. Плод од леска.
Англиски: hazelnut Албански: lajthi
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Печени лешници.
2. Што има боја на лешник.
Англиски: hazel Албански: ngjyr lajthie
Употреба: Преносно значење
Изведенки
лешниче ср.
мн. лешничиња
дем. и хип.