а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диверзификација

мн. диверзификации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46336
Проширување на портфолио од производи, ресурси или инвестиции со цел на намалување на ризик.
Англиски: diversification
Употреба: Економија
Примери:
диверзификација на производната структура
диверзификација на енергетските извори
диверзификација на инвестиции
Меѓу поголемите производители на оружје засилен е трендот за диверзификации и насочување кон сајбер и информатичката безбедност, заштитувајќи ги компјутерите и компјутерските мрежи против напади.