а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штангла

мн. штангли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33661
1. Парче во форма на четвртеста прачка.
Англиски: bar Германски: Stange Албански: shufër hekuri
Употреба: Технологија
Примери:
штангла чоколадо
2. Пакет од повеќе кутии на цигари.
Англиски: stack Германски: Stange Албански: shtangë, pako
Употреба: Разговорно
Примери:
На царината му одзедоа десет штангли цигари.
3. Метална прачка во вид на лост.
Англиски: bar Германски: Stange
Примери:
штангла од автомобилот