а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чауш

мн. чауши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6368
1. Подофицерски чин во турската војска.
Англиски: sergeant Турски: çavuş Албански: rreshter
Употреба: Воен термин , Историја
2. Вооружен турски чувар, стражар.
Англиски: guard Албански: rrojtar
Употреба: Архаизам
Изведенки
чаушин м.