а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чат-пат

Вид збор: Прилог
Ранг: 26951
1. понекогаш, одвреме-навреме
Англиски: occasional Турски: çat pat
Употреба: Разговорно
Примери:
Доаѓа кај нас чат-пат.
2. сосем малку, по нешто
Англиски: little
Употреба: Разговорно
Примери:
Знае турски чат-пат.