а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

семејство

мн. семејства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 233
1. потесна фамилија
Англиски: family Албански: familje
Примери:
Главата на семејството.
2. Лица блиски по крвно родство.
Англиски: family Албански: familje
Примери:
Од видно семејство во градот.
3. Поголема група луѓе сврзани со општи интереси.
Англиски: family Албански: të afërm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во семејството на слободољубивите народи.
4. Во научната класификација - група сродни нешта.
Англиски: family Албански: farefis
Употреба: Наука
Примери:
Семејство на словенските јазици.