а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расадник

мн. расадници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29641
1. Градина во која се одгледуваат растенија за расад.
Англиски: tree nursery Албански: fidanisht
Употреба: Земјоделство
Примери:
Шумски расадник.
2. Место од каде што се шири нешто, огниште.
Англиски: herd Албански: vatër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Расадник на заразата.
Расадник на просветата.