а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процент

мн. проценти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5289
1. Стоти дел од некоја количина или број што се зема како едниница.
Англиски: percent Албански: përqindje
Употреба: Математика
2. Доход добиент на секои сто денари, или сто други парични единици.
Англиски: percentage
Употреба: Економија
3. Количество на состојка во нешто изразено во проценти.
Англиски: percentage
Примери:
Руда со висок процент на бакар.
Ракија со 42 проценти алкохол.