а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пресметлив

пресметливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26743
1. Што може да се пресмета, да се калкулира.
Англиски: calculable
Употреба: Математика
2. Некој чии постапки можат да се пресметаат, предвидат, однапред.
Англиски: sane
Употреба: Правда
Примери:
Параолимпиецот бил целосно пресметлив кога ја убил својата девојка, смета државното обвинителство.