а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пекар

мн. пекари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41535
1. Тој што пече леб и други печива.
Англиски: baker Албански: bukëpjekës
Употреба: Гастрономија
2. Тој што продава леб и други печива.
Англиски: baker Албански: furrtar
Употреба: Економија
Изведенки
пекарка ж.
мн. пекарки