а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наставник

мн. наставници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6002
Тој што изведува настава.
Англиски: teacher Албански: mësues, arsimtar
Употреба: Образование
Изведенки
1. наставничка ж.
мн. наставнички
2. наставнички прид.
наставничкиот
Што се однесува на наставник и на наставничка.
Пример: Наставнички совет. Наставнички колегиум. Наставнички кадар.