а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насрчи

насрчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16312
Поттикне, охрабри некого.
Англиски: encourage
Примери:
Секогаш беше готов да ја помогне и да ја насрчи групата талентирани млади соработници.
Публиката бурно ги насрчуваше своите играчи.
Изведенки
1. насрчува несв.
насрчуваат
2. насрчување ср.

глаг. им.