а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

локал

мн. локали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10274
1. Просторија во која луѓето доаѓаат заради забава.
Англиски: bar Албански: lokal
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ноќно време шетаа по сите локали.
Ноќен локал.
2. Внатрешна телефонска линија.
Англиски: internal line
Примери:
Јави се на локал.
3. Превозно средство што сообраќа на кратка релација.
Англиски: short distance
Употреба: Транспорт
Примери:
Кога доага локал број 2?