а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зијан

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10543
1. штета
Англиски: damage Турски: ziyan Албански: zijan, humbje
Употреба: Разговорно
Примери:
Од несолено барем зијан нема!
2. загуба
Англиски: loss Турски: ziyan Албански: zijan, humbje
Употреба: Разговорно
Примери:
Ни ќар ни зијан.