а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачаден

зачадениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11225
Што е исполнет со чад.
Англиски: smoky
Примери:
зачадена просторија
Изведенки
зачаденост ж.
Пример: Од големата зачаденост не се гледаше ништо.