а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвеница

мн. дрвеници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22501
1. Вид мал инсект, паразит што живее во дрвени предмети и се храни смукајќи крв од човекот и од некои животни.
Латински: Cimex lectularius Англиски: bedbug Албански: lloj insekti, tartabiq shtrati
Употреба: Зоологија
Примери:
Го јадат дрвеници и болви.
Не изедоа дрвеници.
2. Полукружна штичка на предниот дел од самарот.
Албански: argjilë samari
Примери:
Се држеше за дрвеницата.