а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добивка

мн. добивки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8538
1. Материјална корист, заработка, профит.
Англиски: profit Албански: profit, fitim
Употреба: Економија
Примери:
Постојат изгледи месецов да се заврши со мала добивка.
2. Премија во игри на среќа.
Англиски: winnings Албански: fitim, çmim
Примери:
Тој ја доби главната добивка на лотаријата.