а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дилувиум

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Период од развојот на Земјата, по леденото време, кога почнале да се топат глечерите, период кога се појавил прачовекот.
Англиски: Diluvium
Употреба: Геологија
Изведенки
дилувиумски прид.
дилувиумскиот
Што припаѓа, што се однесува на дилувиумот.