а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дилер

мн. дилери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10792
1. Берзански агент што се занимава со купување на вредносни хартии и други стоки од свое име и за своја сметка.
Англиски: dealer Албански: agjent burse
Употреба: Економија
2. Растурач, продавач на дрога непосредно до корисникот.
Англиски: dealer Албански: diler, shpërndarës droge
Употреба: Правда , Разговорно