а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дилема

мн. дилеми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2918
Состојба во која треба да се избере меѓу две можности.
Англиски: dilemma Албански: dilemë
Примери:
Се најде во голема дилема.
Реши дилема.
Нема дилема.
Исправен пред дилема.