а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дикција

мн. дикции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31030
Јасен изговор, чистота и беспрекорност во звучењето на секој глас, секој збор, секоја реченица и секоја говорна целина.
Англиски: diction
Употреба: Лингвистика
Примери:
Добра/лоша дикција.