а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

диктат

мн. диктати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9865
1. Текст што му се кажува некому за да го запише.
Англиски: dictation Албански: diktim
Употреба: Образование
Примери:
Диктатот е посложена форма на писмената вежба од препишувањето.
2. наложување, притисок, присилување
Англиски: dictate Албански: diktat
Употреба: Дипломатија , Преносно значење
Примери:
Договорот беше потпишан под диктат.