а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дикел

мн. дикли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27023
Железна алатка со два крака за копање (лозје, градина).
Англиски: fork Турски: dikel
Употреба: Земјоделство
Примери:
'Рѓосан дикел.
Изведенки
дикелче ср.
мн. дикелчиња
дем.