а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болест

мн. болести
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 622
Нарушување на нормалните животни функции на организмот.
Англиски: disease Албански: sëmundje
Употреба: Медицина
Примери:
тешка болест
заразна болест
срцева болест
шеќерна болест