а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балсам

мн. балсами
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22790
Мирислива смеса од етерични масла и смоли што се употребува како лековита маст.
Англиски: balm
Употреба: Медицина
Примери:
Стави балсам врз отворените рани.