сингл

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26369
1. Во тенис и пинг-понг - игра во која настапува само по еден натпреварувач од обете страни.
Англиски: single
Употреба: Спорт
Примери:
Нашата репрезентација поведе по игрите во сингл.
2. (мн. синглови, из. мн. сингла и сингл-плоча мн. сингл-плочи ж.) Мала грамофонска плоча со една до две композиции.
Англиски: single
Употреба: Музика и танц