бомба

мн. бомби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1349
1. Метално тело, предмет исполнет со експлозив, наменет за уништување објекти и жива сила.
Англиски: bomb Албански: bombë
Употреба: Воен термин
Примери:
атомска бомба
рачна бомба
2. Нешто извонредно, сензационално, успешно.
Англиски: super Албански: bombë, super
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тоа е бомба работа.