tooth - онтологија

заб повеќе

мн. заби
Вид збор: Именка, машки род
Забите се цврсти органи, сместени во забни јамички (алвеоли) на горната и долната вилица од устата на човекот или животното.
Латински: dentes Албански: dhëmb
Употреба: Анатомија
забец
Албански: dhëmb
Употреба: Технологија
Нешто што нагризува, разјадува, уништува.
Албански: dhëmb
Употреба: Преносно значење

забец повеќе

мн. запци
Вид збор: Именка, машки род
Остар издаден дел кај разни предмети (на чешел, пила).
Употреба: Технологија