sailor - онтологија

гемиџија повеќе

мн. гемиџии
Вид збор: Именка, машки род
лаѓар, бродар
Турски: gemici Албански: gjemixhi, detarë
Употреба: Архаизам , Транспорт

маринец повеќе

мн. маринци
Вид збор: Именка, машки род
морнар
Албански: marinar, detar
Употреба: Разговорно

морепловец повеќе

мн. морепловци
Вид збор: Именка, машки род
Човек што плови по далечни мориња и океани, за истражувачки и други цели.

морнар повеќе

мн. морнари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што служи во морнарица или на брод.

морнарче повеќе

Види и: морнар (м.)
мн. морнарчиња
Вид збор: Именка, среден род
морнар

пловец повеќе

мн. пловци
Вид збор: Именка, машки род
Оној што плови на пловен објект.

поморец повеќе

мн. поморци
Вид збор: Именка, машки род
морнар