claw - онтологија

канџа повеќе

мн. канџи
Вид збор: Именка, женски род
Долг, свиткан и остар нокт на прстите на многу птици и животни; долг, свиткан нокт; прст воопшто.
Албански: kthetër
Употреба: Зоологија

нокт повеќе

мн. нокти
Вид збор: Именка, машки род
Остар рожен израсток на нозете на животните.
Албански: kthetër
Употреба: Зоологија

штипалка повеќе

Види и: штипка (ж.)
мн. штипалки
Вид збор: Именка, женски род
Дел од телото кај некои животни (рак и сл.).
Употреба: Биологија

штипка повеќе

мн. штипки
Вид збор: Именка, женски род
Член кај некои животинки со кој тие штипат.
Албански: pickues
Употреба: Зоологија