печка

мн. печки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4171
1. Направа за греење или готвење.
Англиски: oven Албански: koftor, shporet
Примери:
(разг.) Ја запалил печката.
железна печка, електрична печка, земјана печка
2. Направа за топење руда и др.
Англиски: blast furnace Албански: furrë martin
Употреба: Технологија
Примери:
Висока печка.
Мартенов(ск)а печка.