алал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28221
1. Благослов, желба некому нешто да му биде од корист, убаво.
Англиски: bless Турски: helal
Употреба: Разговорно
Примери:
Да му е алал кој го измисли овој ден.
Алал ти вера, дедо.
2. Во функција на извик за воодушевување, пофалба на нешто или некого со значење на „браво“, „секоја чест“, „честитам“, „нека ти е со среќа“.
Англиски: bravo
Примери:
Алал да ти е за тоа што го направи.
Алал да му е на тој што го смисли ова.
Алал да му е на младоженецот.
Алал да ни е, први сме.
Изведенки
алал прил.
Што носи среќа, среќно.
Пример: Со алал сметинаат шапка.