Религија - категорија

Ќаба повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Коцкеста градба во Мека која е најсветото место во исламот.
Англиски: Kaaba

ќелепош повеќе

мн. ќелепоши
Вид збор: Именка, машки род
Капичка што ја носат духовниците под шапката.
Англиски: yarmulke Албански: kësulë prifti
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш