Неменлив збор - категорија

абрашлија повеќе

Види и: абрашлив (прид.)
мн. абрашлии
Вид збор: Придавка
(немен по род) абрашлив
Турски: abraşli

август повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Осмиот месец во годината.
Англиски: August Албански: gusht

азар повеќе

Вид збор: Придавка
спремен, готов
Англиски: ready Турски: hazır

азган повеќе

Вид збор: Придавка
аздисан
Англиски: untamed Турски: azgın

аирлија повеќе

мн. аирлии
Вид збор: Придавка
Што носи среќа.
Англиски: lucky Турски: hayırlı

ал повеќе

Вид збор: Придавка
отвореноцрвен, алов
Англиски: red Турски: al

алаброс повеќе

Вид збор: Придавка
За фризура на војнички начин (како четка), војничко стрижење.
Англиски: crew cut Турски: alabros Француски: à la brosse

алтанлија повеќе

мн. алтанлии
Вид збор: Придавка
(немен. по род) Што е од злато.
Англиски: golden Турски: atın

амберија повеќе

Вид збор: Придавка
Што мириса на амбер.

април повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Четвртиот месец во годината.
Англиски: April Албански: prill

арам повеќе

Види и: арам (м.)
Вид збор: Придавка
Проклет, проколнат (обично во клетви).
Англиски: damned Турски: haram

ачик повеќе

Вид збор: Придавка
отворен, јасен, бистар
Англиски: clear Турски: açık

ачиклија повеќе

мн. ачиклии
Вид збор: Придавка
отворен човек
Турски: açık

аџи повеќе

Вид збор: Придавка
За означување дека се работи за човек што бил на аџилак.
Турски: haci
горчлив
Англиски: bitter Турски: acı
а - б - в - г - д - ѓ - е - ж - з - ѕ - и - ј - к - л - м - н - о - п - р - с - т - ќ - у - ф - х - ц - ч - џ - ш