а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чалга

чалгаат
Вид збор: Глагол, несвршен
удира (топка)
Примери:
Играта продолжи, едната страна ја чалгаше топката напред.