а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

праќа

мн. праќи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 29156
1. Воено орудие за фрлање камења.
Англиски: catapult Албански: katapult
Употреба: Историја
2. Направа од чепорошка, парче кожа и ластици што служат како детска играчка за фрлање камења.
Англиски: slingshot Албански: çatall
Примери:
Децата ја гаѓаа мачката со праќи.