љубовџија

мн. љубовџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32620
Тој што често ги менува љубовниците.
Англиски: womanizer
Примери:
Голем љубовџија е тој!
Изведенки
1. љубовџика ж.
мн. љубовџики
2. љубовџиски прид.
љубовџискиот
Што се однесува на љубовџија и на љубовџика.
Пример: љубовџиски поглед