а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јастреб

мн. јастреби
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7963
1. Граблива птица со кус, малку подвиткан клун и со долги остри нокти; се храни со птици и со ситни цицачи со големина на зајак;
Латински: Accipiter gentilis Англиски: Goshawk Албански: fajkua, gjeraqina
Употреба: Зоологија
2. Приврзаник на агресивна политика.
Англиски: hawk Албански: gjeraqina
Употреба: Политика , Преносно значење