а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јастак

мн. јастаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41592
1. перница
Англиски: cushion Турски: yastık Албански: jastëk
Употреба: Разговорно
2. Душек наполнет со слама.
Англиски: mattress Албански: dyshek me kasht
Употреба: Разговорно
3. Леа обработена за расад.
Албански: hulli, lehë
Употреба: Земјоделство , Разговорно
Изведенки
1. јастакче ср.
мн. јастакчиња
дем.
2. јастаче ср.
мн. јастачиња
дем.