а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболкница

мн. јаболкници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6284
Овошно дрво со тркалезни или јајчести назабени листови, бели цветови и со тркалезни, месести и сочни плодови, црвени или жолти, поретко и зелени, со благ или киселкав вкус.
Латински: Malus Англиски: apple tree Албански: dru mollë
Употреба: Ботаника
Примери:
Расцветана јаболкница.
Изведенки
јаболкниче ср.
мн. јаболкничиња
дем.