а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шублер

мн. шублери
Вид збор: Именка, машки род
Челичен алат за прецизно мерење мали димензии, дупки и валчести предмети.
Англиски: calliper Германски: Schiebelehre
Употреба: Технологија