а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шубелија

Вид збор: Придавка
сомничав
Англиски: suspicious Турски: şüpheli
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Изведенки
шубелија м.
мн. шубелии
Кој се сомнева.
Пример: Ти си многу шубелија.