а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрих

мн. штрихови
Вид збор: Именка, машки род
1. црта, линија, пруга
Англиски: line Германски: Strich
Употреба: Разговорно
2. Ознака, обележје што покажува дека треба да се исфрли дел од драмски текст.
Германски: Strich
Употреба: Книжевен збор