а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрајк

мн. штрајкови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1753
1. Организирано колективно прекинување на работа во знак на незадоволство од нешто и протест против нешто.
Англиски: strike Албански: grevë
Употреба: Економија
2. Штрајк со глад - одбивање на јадење во знак на протест против нешто.
Англиски: hunger strike Албански: grevë urie
Употреба: Политика