а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штракне

штракнат; штракни, штракнете; штракнав, штракнаа; штракнал; (ќе) штракнев, (ќе) штракнеа; (ќе) штракнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18635
1. Испушти остар, испрекинат звук.
Англиски: snap
Примери:
Тој штракаше со запалката и си поигруваше со огнот.
2. Произведе звук, плесне со рацете или со прстите.
Англиски: snap
Примери:
Еднаш да штракне со прстите и сите ќе ги избрка.
3. (се штракне) Се помести со умот, побудале, прави ненормални работи.
Примери:
Таа се штракна, зборува само некои чудни работи.