а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штрака

штракаат; штракал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6556
1. За клуч во брава, за пушка кога не фаќа, за заби - издава остар испрекинат звук.
Англиски: snap Албански: krismë
Примери:
Штрака со заби.
2. плеска, аплаудира
Англиски: clatter Албански: rrapëllij
Употреба: Разговорно
Примери:
Луѓето викаа, тропаа и штракаа.
3. За дрвена направа која со вртење на рачката произведува звук кој штрака.
Англиски: rattle, chatter Албански: ulurimë
Примери:
Штракалото штрака.
Изведенки
штракоти несв.
штракотат