а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штоф

мн. штофови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14389
1. Вид ткаенина, најчесто се употребува за костуми, машки панталони, и сл.
Англиски: cloth Германски: Stoff
Примери:
квалитетен штоф
2. Материјал за разговор, дискусија или конкретни предмети.
Англиски: material Германски: Stoff
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
штоф за дискусија
Изведенки
штофен прид.